Späť na články

Vyrážky na tele a na tvári

Ako sa prejavuje vyrážka na tele?

Kožná vyrážka, odborne nazývaná exantém, zahŕňa rôzne škvrny, pupienky, pľuzgiere alebo opuchy na koži, ktoré môžu byť sprevádzané začervenaním, svrbením, pálením alebo bolesťou. Príčiny vyrážok môžu byť vonkajšie (napr. dráždivé látky, alergie a pod.) alebo vnútorné (napr. potraviny, choroby a pod.). Vyrážky môžu byť spôsobené rôznymi faktormi a môžu sa líšiť svojimi prejavmi v závislosti od toho, čo ich vyvolalo.

Najčastejšie príčiny vyrážok na tvári

Vyrážky na tvári u dospelých aj u detí môžu postihnúť rôzne časti tváre a môžu byť spôsobené mnohými faktormi, a to tak vonkajšími, ako aj vnútornými. Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • Alergické reakcie: Alergická vyrážka môže byť spôsobená stresom, teplotnými zmenami, slnečným žiarením alebo alergénmi zo vzduchu či potravín a typicky sa prejavuje svrbením, pupienkami a začervenaním. Vyrážka zvyčajne odznie sama od seba, keď obmedzíte kontakt s alergénom.
  • Kontaktná dermatitída: Táto vyrážka vzniká kontaktom pokožky s dráždivou látkou, často nevhodnou kozmetikou. Podráždeniu pokožky sa dá najlepšie predchádzať používaním hypoalergénnej kozmetiky.
  • Chronické a autoimunitné ochorenia:
    • Rosacea: Spôsobuje začervenanie a niekedy aj zapálené pupienky, ktoré pripomínajú akné. Zhoršovať ju môžu rôzne faktory, ako je štipľavé jedlo, alkohol, stres, slnečné žiarenie alebo horúce kúpele a saunovanie.
    • Seboroická dermatitída: Prejavuje sa svrbením, začervenaním a tvorbou šupín na koži. Zhoršovať ju môžu napríklad hormonálne zmeny, ale aj zmeny počasia. Okrem tváre sa môže prejaviť aj vo vlasoch.
    • Ložisková psoriáza (lupienka): Vedie k červeným škvrnám, zápalom a tvorbe šupín. Môže postihnúť aj pokožku hlavy.
    • Lupus: Autoimunitná porucha, ktorá sa prejavuje červenou vyrážkou v tvare motýľa na tvári. Zvyčajne postihuje čelo a nos.

Tieto stavy si spravidla vyžadujú odbornú liečbu v spolupráci s dermatológom a šetrnú starostlivosť o pokožku. Ak ste si teda všimli niektoré zo spomínaných príznakov, neváhajte sa obrátiť na zdravotníckeho odborníka.

Vyrážky okolo očí, nosa a úst

V týchto oblastiach bývajú vyrážky najčastejšie spôsobené podráždením, alergiami alebo kožnými ochoreniami, ako je periorálna dermatitída, ktorá svojim vzhľadom pripomína akné. Príčiny môžu byť rôzne, od nevhodnej kozmetiky až po hormonálne zmeny. Na vine môže byť aj premnoženie baktérií a kvasiniek.

Vyrážka pod očami

Vyrážku pod očami môže spôsobovať napríklad reakcia na kozmetiku alebo peľ. Ďalšími faktormi môžu byť stres, nedostatok spánku alebo už spomínané dermatologické problémy, ako je atopický ekzém či kontaktná dermatitída. V prípade pretrvávajúcich alebo zhoršujúcich sa vyrážok je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc, aby vám mohla byť stanovená správna diagnóza a liečba.

Vyrážky na krku, dekolte a hrudníku

Vyrážky na krku a dekolte môžu byť spôsobené radom rôznych faktorov, ale najčastejšími vinníkmi bývajú alergické reakcie na kozmetické produkty, ako sú parfumy, krémy alebo šampóny. Ďalšou príčinou môže byť kontakt s dráždivými látkami, ako sú syntetické látky v odevoch, alebo nevhodné čistiace prostriedky.

Niektorí ľudia môžu byť náchylní na vyrážky v dôsledku potenia a trenia počas fyzickej aktivity, čo môže viesť k potničkám alebo akné. Stres a hormonálne zmeny môžu tiež zohrať úlohu v rozvoji kožných problémov v tejto oblasti.

Vyrážky na krku a dekolte môžu tiež signalizovať dermatologické stavy, ako je seboroická dermatitída alebo lupienka, ale aj závažnejšie zdravotné problémy, ako sú bakteriálne alebo vírusové infekcie.

Vyrážky po celom tele u dospelých

Vyrážky na tele môžu byť spôsobené alergiami, kožnými ochoreniami alebo infekciami a môžu sa objaviť na hrudi, chrbte, bruchu, rukách, nohách a v podpazuší. Medzi ďalšie časté príčiny patria:

  • Ekzém: Zápalové ochorenie kože spôsobujúce svrbenie, začervenanie a tvorbu šupín.
  • Svrab: Kožná choroba zapríčinená parazitom, spôsobuje intenzívne svrbenie celého tela, najmä v noci, a červené zapálené pupienky.
  • Lupienka: Autoimunitné ochorenie spôsobujúce červené ložiská a tvorbu šupín na koži. Postihuje predovšetkým lakte, kolená a oblasť krížovej kosti.

Vírusové a bakteriálne vyrážky

Vírusové a bakteriálne vyrážky sú bežné skôr u detí, ale môžu sa vyskytnúť aj u dospelých. Typicky ich sprevádzajú aj ďalšie príznaky, ako je horúčka, únava a bolesť hlavy. Jednou z takýchto vyrážok môže byť napríklad pásový opar zapríčinený vírusom kiahní, ktorý sa prejavuje bolestivými pľuzgierikmi. Bakteriálne vyrážky, ako je napríklad impetigo, vyvolané streptokokmi alebo stafylokokmi, spravidla vyžadujú liečbu antibiotikami.

Vyrážky na rukách a nohách

Vyrážky na rukách a nohách môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú ekzémy, alergie, infekcie alebo dermatitída. Tieto kožné problémy sa môžu objaviť na dlaniach, prstoch, zápästí, v podpazuší, na lakťoch, predlaktí alebo v lakťovej jamke.

Ekzémy často vznikajú v dôsledku alergických reakcií alebo podráždenia kože a môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné. Alergie môžu byť vyvolané rôznymi alergénmi, vrátane potravín, liekov alebo kontaktu s určitými látkami. Infekcie môžu byť bakteriálne, vírusové alebo plesňové a každá z nich si vyžaduje špecifickú liečbu.

Plesňové infekcie

Plesňové infekcie, ako je Tinea manus (pleseň rúk) a Atletická noha (pleseň nôh), sú tiež pomerne bežné a vyžadujú liečbu antifungálnymi prípravkami. Tinea manus sa prejavuje suchou, šupinatou kožou na dlaniach, kým Atletická noha sa zvyčajne objavuje medzi prstami na nohách a spôsobuje svrbenie, pálenie a popraskanie kože. Pre úspešnú liečbu je dôležité dodržiavať pokyny lekára a užívať predpísané lieky po stanovenú dobu, aby sa zabránilo opätovnému rozvoju infekcie.

Vyrážky v oblasti slabín a podpazušia

V oblastiach, ako sú slabiny a podpazušie, sú vyrážky často spôsobené vlhkým prostredím a podráždením, napríklad po holení. Vinníkom môže byť aj mykóza spôsobená dermatofytmi, ktorá sa prejavuje svrbením a začervenaním.

Tieto oblasti sú obzvlášť náchylné na plesňové infekcie kvôli teplu a vlhkosti, ktoré podporujú množenie húb. Pravidelná hygiena, nosenie priedušného oblečenia a používanie hypoalergénnych produktov môže pomôcť predchádzať týmto problémom.

Vyrážka na bruchu a pod prsami

Vyrážky na bruchu a pod prsami môžu byť tiež spôsobené alergickými reakciami, infekciami alebo rôznymi kožnými chorobami, ktoré sme spomínali. Kontaktná dermatitída býva častou príčinou týchto vyrážok, napríklad v dôsledku reakcie na pracie prášky alebo určité látky v oblečení. Tieto vyrážky sa môžu prejavovať začervenaním, svrbením a pľuzgierikmi, čo môže byť veľmi nepríjemné.

Ďalšími možnými príčinami môžu byť plesňové infekcie, ktoré majú tendenciu prejaviť sa v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou a teplom. Pre určenie správnej diagnózy a liečby je dôležitá konzultácia s dermatológom, ktorý odporučí vhodné postupy a prípravky na liečbu a zmiernenie príznakov.

Vyrážka na chrbte

Vyrážka na chrbte môže byť spôsobená viacerými faktormi, vrátane alergických reakcií, bakteriálnych infekcii, horúceho a vlhkého počasia, alebo mechanického podráždenia kože, napríklad trením oblečenia alebo ruksaku o chrbát. Horúce a vlhké počasie, podobne ako potenie pri športe, môže zablokovať potné žľazy a spôsobiť nepríjemné potničky. Bakteriálne infekcie, ako je folikulitída, spôsobuje malé hnisavé pupienky.

Aby ste predišli zhoršeniu vyrážky, je dôležité udržiavať postihnutú oblasť čistú a suchú a vyhýbať sa dráždivým látkam. Ak vyrážka pretrváva alebo sa zhoršuje, je najlepšie vyhľadať lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Vyrážky u detí

Detské vyrážky sú bežným javom kvôli jemnej, citlivej pokožke a tiež nedostatočne vyvinutému imunitnému systému. Medzi bežné vyrážky u bábätiek patria predovšetkým plienková dermatitída a novorodenecké akné.

Novorodenecká vyrážka, ktorá sa objavuje v prvých týždňoch života, je tiež pomerne častá a môže mať rôzne podoby, od malých červených pupienkov až po väčšie začervenané oblasti na pokožke. Vyrážka u dojčiat však môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane alergií, podráždenia alebo infekcii.

Detské vírusové ochorenia ako ovčie kiahne, šarlach, piata choroba, šiesta choroba a syndróm ruka, noha, ústa tiež spôsobujú vyrážky. Je dôležité sledovať akékoľvek zmeny na pokožke dieťaťa a konzultovať ich čo najskôr s pediatrom, aby bolo možné rýchlo a správne diagnostikovať a liečiť prípadné problémy.

Správna starostlivosť pomocou produktov špeciálne vyvinutých pre detskú pokožku môže tiež prispieť k minimalizácii výskytu niektorých vyrážok aj u najmenších detí.

Liečba vyrážok

Liečba vyrážok bude vždy závisieť od ich príčiny. Pri neinfekčných vyrážkach sa používajú lokálne krémy a masti s obsahom liečivých látok a v prípade alergických reakcií sa spravidla podávajú antihistaminiká.

Infekčné vyrážky si môžu vyžadovať lekárske ošetrenie a užívanie liekov, ako sú antibiotiká alebo antimykotiká, v závislosti od pôvodu ochorenia. Samodiagnostika môže byť náročná, preto je vždy vhodnejšie nechať odborníka, aby posúdil príčinu a navrhol vhodnú liečbu, najmä v prípade vyrážok u detí.

Ako vyrážkam predchádzať?

Nie vždy je možné vyrážkam predchádzať, najmä ak sú spôsobené kožnými chorobami alebo bakteriálnymi a vírusovými infekciami. Môžete však minimalizovať riziko rozvoja vyrážok spôsobených podráždením pokožky.

Kľúčovým krokom v prevencii vyrážok je vyhýbanie sa dráždivým látkam a potenciálnym alergénom a používanie šetrnej, hypoalergénnej kozmetiky. Mixa ponúka širokú škálu produktov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre starostlivosť o citlivú pokožku. Naše produkty sú hypoalergénne, dermatologicky testované a navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám aj tej najcitlivejšej pleti.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach