Späť na články

Krupicové vyrážky na tvári: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť?

Ako sa prejavujú krupicové vyrážky na tvári?

Krupicové vyrážky na tvári sa prejavujú ako drobný, hrubý výsev pupienkov, ktorý môže pripomínať „husiu kožu“ alebo jemný piesok na pleti. Pupienky majú typicky veľkosť špendlíkovej hlavičky. Tento typ vyrážok sa zvyčajne neprejavuje svrbením ani bolesťou, ale býva sprevádzaná suchou pokožkou a môže byť esteticky nepríjemný.

Najčastejšie sa objavuje na čele, lícach, brade alebo okolo nosa, ale môže sa vyskytnúť aj na iných častiach tela, napríklad na pažiach alebo stehnách. Pupienky môžu byť telové, červenkasté alebo zľahka hnedavé (podľa odtieňa pokožky) a na dotyk pôsobia ako nerovný povrch.

Čo spôsobuje krupicu na tvári?

Za týmto problémom sa skrýva keratóza pilaris – stav, pri ktorom sa v póroch hromadí nadbytok keratínu, bielkoviny tvoriacej ochrannú vrstvu pokožky. Následkom je upchávanie vlasových folikulov a vznik malých drsných pupienkov.

Genetika a podnebie

Presná príčina keratózy pilaris nebola doteraz celkom objasnená, ale predpokladá sa, že významnú úlohu zohráva genetika. Stav sa často zhoršuje v chladnejšom období, kedy je pokožka suchšia a, naopak, zlepšuje v lete vďaka vyššej vlhkosti.

Nadmerné potenie

Ďalším častým vinníkom býva reakcia na potenie – pokožka sa prehrieva, póry sa upchávajú a vznikajú malé pupienky, ktoré môžu vyzerať ako jemná krupička. To sa často stáva v horúcom počasí, pri športe alebo po použití nevhodnej kozmetiky, ktorá neumožňuje pokožke dýchať.

Ako odlíšiť keratózu od iných kožných problémov?

Na prvý pohľad je ľahké zameniť krupicové vyrážky za akné, dermatitídu, mílie alebo alergickú reakciu, čo môže sťažiť hľadanie správnej starostlivosti. Rozdiely, podľa ktorých môžete rozpoznať príčinu, sú nasledujúce:

  • Keratóza pilaris sa prejavuje drobnými hrbolčekmi hnedastej či červenkastej farby, drsnou textúrou pokožky a bez zápalu. Spôsobuje ju hromadenie keratínu vo vlasových folikuloch.
  • Mílie sú drobné biele pupienky, tvrdé, nebolestivé, bez zápalu. Najčastejšie sa objavujú okolo očí a na lícach. Vznikajú zachytením keratínu pod kožou, nie vo folikule.
  • Akné môže mať podobu zapálených pupienkov, čiernych a bielych bodiek alebo aj podkožných, bolestivých cýst. Príčinou je nadmerný maz, baktérie a upchané póry.
  • Alergická reakcia vyzerá ako náhly výsev drobných pupienkov, ktoré sprevádza začervenanie, opuch, svrbenie alebo pálenie pokožky. Alergická reakcia môže vzniknúť po kontakte s kozmetikou, potravinami, liekmi alebo inými alergénmi.

Ak si nie ste istí, čo je príčinou vašich vyrážok, alebo ak pretrvávajú dlhší čas, oplatí sa navštíviť dermatológa, ktorý určí presnú diagnózu a odporučí vhodné riešenie.

Ako sa zbaviť krupice na čele a tvári?

Na tento kožný stav zatiaľ nie je dostupná žiadna cielená liečba, existujú však overené metódy, ktoré môžu zlepšiť vzhľad pokožky a zmierniť príznaky.

Pravidelná a šetrná exfoliácia

Jemné odstraňovanie odumretých kožných buniek, známe ako exfoliácia, môže uvoľniť upchaté póry a zlepšiť textúru pokožky. S exfoliáciou to však nepreháňajte, aby ste zbytočne nepodráždili pokožku. Odporúča sa raz až trikrát týždenne, v závislosti od typu pleti.

  • Mechanická exfoliácia: Použite mäkkú hubku alebo lufu na jemné masírovanie postihnutých oblastí počas sprchovania. Vyhnite sa však agresívnemu drhnutiu, ktoré by mohlo pokožku podráždiť.
  • Chemická exfoliácia: Aplikujte prípravky obsahujúce alfa-hydroxykyseliny (AHA) ako kyselinu glykolovú alebo mliečnu či beta-hydroxykyseliny (BHA) ako kyselinu salicylovú. Tieto zložky pomáhajú rozpúšťať prebytočný keratín a zlepšovať textúru pokožky.

Obmedzte horúcu vodu a dráždivé látky

Niektoré faktory môžu stav pokožky zhoršovať. Aby ste tomuto predišli, je vhodné obmedziť použitie horúcej vody pri umývaní. Horúca voda môže narušiť prirodzenú ochrannú bariéru pleti a spôsobiť jej nadmerné vysušenie, čo môže zhoršiť prejavy krupicových vyrážok.

Ďalej sa vyhnite mydlám a čistiacim prípravkom na pleť, ktoré obsahujú drsné chemikálie alebo vône, ktoré môžu pokožku dráždiť. Namiesto toho používajte vlažnú vodu a jemné čistiace prípravky, ktoré rešpektujú rovnováhu pokožky.

Hydratácia a zvláčňovanie pokožky

Udržiavanie pokožky, aby bola hydratovaná, napomáha zmierniť príznaky keratózy pilaris. Pri pravidelnom používaní hydratačných krémov je pleť menej podráždená a lepšie toleruje chemické peelingy alebo kyseliny, ktoré sa používajú na odstránenie prebytočného keratínu.

Vhodné sú predovšetkým zvlhčujúce krémy s ureou a kyselinou mliečnou, ktoré v pokožke zabraňujú keratizácii a zároveň zjemňujú suchú pokožku. Ďalšími cenenými zložkami sú kyselina hyalurónová, pantenol a glycerín, ktoré hydratujú a zmäkčujú suchú pokožku.

Profesionálne ošetrenie na odstránenie krupice

Ak domáca starostlivosť nevedú k očakávaným výsledkom, zvážte konzultáciu s dermatológom, ktorý vám môže odporučiť:

  • Topické retinoidy: Krémy odvodené od vitamínu A, ktoré podporujú obnovu kožných buniek a pomáhajú predchádzať upchávaniu folikulov.
  • Laserová terapia: V niektorých prípadoch môže laserové ošetrenie pomôcť zlepšiť textúru pokožky a znížiť začervenanie.

Pomoc tepla a prírody

  • Sauna: Pravidelné návštevy sauny, najmä parnej, môžu pomôcť odstrániť odumreté kožné bunky vďaka vlhkému teplu, ktoré podporuje exfoliáciu a zjemňuje pokožku.
  • Slnečné žiarenie: Mierne vystavenie slnečnému žiareniu môže mať pozitívny vplyv na pokožku s keratózou. Nadmerné slnenie však môže pokožku poškodiť, preto je dôležité používať ochranné prostriedky a obmedziť čas strávený na slnku.
  • Pobyt pri mori a slaná voda: Slaná morská voda má na pokožku blahodarné účinky. Kombinácia slanej vody a slnečného žiarenia môže zlepšiť stav pokožky postihnutej keratózou pilaris.

Strava a životný štýl ako prevencia krupicových vyrážok

Pokožka je často zrkadlom životného štýlu – to, čo jete a ako sa o seba staráte, môže mať veľký vplyv na jej stav. Ak bojujete s krupicovými vyrážkami, čiže keratózou pilaris, správna výživa a celková starostlivosť o telo môžu pomôcť zmierniť jej prejavy a dlhodobo predchádzať jej opätovnému vzniku.

Kľúčové živiny pre zdravú pleť

  • Omega-3 mastné kyseliny: Pomáhajú znižovať zápaly v tele a podporujú hydratáciu pokožky. Medzi zdroje patria tučné ryby (losos, makrela, sardinky), ľanové a chia semienka, vlašské orechy.
  • Vitamín A: Reguluje proces keratinizácie pokožky a podporuje obnovu buniek. Vyskytuje sa v mrkve, sladkých zemiakoch, špenáte, pečienke.
  • Vitamín E: Silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením a pomáha udržať pleť pružnú. Bohaté naň sú mandle, lieskové orechy, avokádo, rastlinné oleje.
  • Zinok a selén: Podporujú hojenie pokožky a pomáhajú znižovať začervenanie. Nájdete ich v tekvicových semienkach, kešu orieškoch, strukovinách, morských plodoch.
  • Kolagén a vitamín C: Kolagén je základným stavebným prvkom pokožky, zatiaľ čo vitamín C podporuje jeho tvorbu. Obsahujú ich citrusy, kiwi, paprika, vývary z kostí.

Pitný režim a detoxikácia

Dostatok tekutín je nevyhnutný pre zdravú a pružnú pokožku. Minimálne 2 litre vody denne pomáhajú telu odstraňovať toxíny a zabraňujú vysušovaniu pleti. Skvelou voľbou sú aj bylinkové čaje, napríklad žihľavový, ktoré majú detoxikačné účinky a pomáhajú zmierniť podráždenie pokožky.

Naopak, je vhodné obmedziť nadmernú konzumáciu kávy a alkoholu, ktoré môžu pleť dehydratovať a oslabovať jej prirodzenú ochrannú bariéru.

Obmedzte potraviny, ktoré môžu zhoršiť stav pokožky

  • Rafinovaný cukor a sladkosti – Spôsobujú kolísanie hladiny inzulínu, čo môže viesť k zápalom a zhoršeniu vyrážok.
  • Spracované potraviny – Obsahujú konzervanty, umelé farbivá a trans-tuky, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať stav pokožky.
  • Mliečne výrobky – U niektorých ľudí môže nadmerná konzumácia mliečnych produktov zhoršovať prejavy vyrážok kvôli hormonálnym reakciám.

Je dôležité mať na pamäti, že zlepšenie sa nemusí prejaviť hneď. Pravidelná starostlivosť, dodržiavanie odporúčaných postupov a zdravý životný štýl môžu výrazne zlepšiť vzhľad pokožky postihnutej krupicovými vyrážkami, pokiaľ budete trpezliví.

 

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach