Späť na články

Ako sa správne starať o citlivú kožu?

Čo je to citlivá pokožka?

Citlivá pokožka je zvyčajne spojená s nepríjemnými pocitmi, ako je štípanie, svrbenie, pálenie alebo mravčenie, ktoré môžu byť sprevádzané suchosťou a začervenaním kože. Tieto príznaky precitlivenosti sú zvyčajne reakciou na vonkajšie vplyvy vrátane prudkých zmien teploty, silného vetra, slnečného žiarenia, tvrdej vody alebo použitia nešetrných kozmetických prípravkov. Reakciu však môžu vyvolať aj vnútorné faktory, ako je stres, alkohol alebo korenené jedlo.

Citlivá pleť však nemusí byť nevyhnutne suchá, môžete mať aj mastnú alebo zmiešanú pleť a bojovať s problémami s citlivou pokožkou. Najčastejšie postihnutou oblasťou býva tvár, citlivú pokožku však môžete mať aj na iných častiach tela vrátane rúk, chodidiel a pokožky hlavy.

Príznaky citlivej pleti

Citlivá pleť sa môže prejavovať nasledovnými spôsobmi:

  • Začervenaním, ktoré je sprevádzané opuchom, alebo bez neho
  • Štípaním alebo pálením
  • Svrbením
  • Mravčením
  • Vyrážkami alebo žihľavkou
  • Suchosťou, ktorú môže sprevádzať praskanie kože alebo pľuzgiere
  • Škvrnami na koži, ktoré sú suché a tvrdé

Čo spôsobuje citlivú kožu so sklonmi k začervenaniu?

Príčiny citlivej kože sa vo všeobecnosti rozdeľujú do 3 bodov:

  1. Oslabenie prirodzenej kožnej bariéry, čo umožňuje látkam z vonkajšieho prostredia ľahšie preniknúť do pokožky a vyvolať podráždenie.
  2. Precitlivené nervové zakončenia, ktoré pri stretnutí aj s neškodnými podnetmi nadmerne uvoľňujú neuromediátory (chemické látky vznikajúce v nervovej sústave) na povrchu pokožky a vysielajú do mozgu signály bolesti, svrbenia či štípania.
  3. Odchýlka v oblasti imunitného systému. Citlivá pokožka môže byť spôsobená imunitnou reakciou v súvislosti s autoimunitnými kožnými stavmi, ako je alergická kontaktná dermatitída či atopická dermatitída. Rosacea, chronický zápalový stav kože, a fotodermatóza môžu tiež viesť k citlivej pokožke.

Ďalšie možné príčiny

Existujú aj iné, menej časté príčiny citlivosti kože, medzi ktoré patria:

  • Starnutie, ktoré má za následok, že vaša pokožka stráca vlhkosť a stáva sa suchou citlivou.
  • Niektoré lieky, napríklad tie, ktoré liečia vysoký tlak.
  • Hormonálne zmeny, napríklad počas menštruačného cyklu alebo tehotenstva.
  • Fajčenie, ktoré urýchľuje starnutie pleti a môže viesť k jej podráždeniu.
  • Znečistenie ovzdušia, ktoré príliš dráždi kožu.
  • Niektoré zdravotné stavy.

Prečo môže byť koža citlivá na dotyk?

Koža citlivá na dotyk, teplotu a iné faktory môže byť jednoducho výsledkom precitlivených nervových zakončení, ktoré vysielajú signály nepríjemných pocitov. Citlivosť kože na dotyk však môže byť dôsledkom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov vrátane životného prostredia, kožných ochorení alebo neurologických ochorení, ako je neuropatia (stav, ktorý poškodzuje nervové vlákna, často spojený s cukrovkou) a fibromyalgia (chronické ochorenie spôsobujúce bolesť).

Niekedy môže ísť aj o reakciu na liek alebo prebiehajúcu liečbu. Ak precitlivenosť kože na dotyk pretrváva, radšej vyhľadajte odborníka, aby vám stanovil správnu diagnózu.

Aké spúšťače citlivej pokožky existujú?

Spúšťače sú faktory alebo podnety, ktoré môžu vyvolať určitú reakciu alebo stav. V súvislosti s citlivou pokožkou sú spúšťačmi rôzne vonkajšie alebo vnútorné faktory, ktoré môžu spôsobiť negatívne reakcie, ako je podráždenie, vyrážky, začervenanie, svrbenie alebo pálenie.

Tieto reakcie sú často prejavom obrannej reakcie organizmu na vnímanú hrozbu, hoci môže ísť o prostredie alebo látky, ktoré väčšina ľudí toleruje bez problémov. Spúšťače citlivej pokožky môžem rozdeliť do niekoľkých kategórií:

  1. Environmentálne spúšťače:
  • Extrémne teploty: Vysoká aj nízka teplota môže spôsobovať podráždenie a suchosť pokožky.
  • Slnečné žiarenie: UV žiarenie môže poškodiť pokožku a spôsobiť jej zápal a citlivosť.
  • Vietor a nízka vlhkosť: Tieto podmienky môžu vysušovať pokožku a zvyšovať jej citlivosť.
  1. Fyzikálne spúšťače:
    • Fyzické podnety, ako je trenie oblečenia alebo tlak.
  2. Chemické spúšťače:
    • Určité zložky v kozmetike, ako je parfumácia, alkohol, konzervačné látky alebo detergenty, môžu narušovať prirodzený lipidový film pokožky.
    • Exfoliačné látky: Mechanické alebo niektoré chemické peelingy môžu byť príliš agresívne pre citlivú pokožku a spôsobiť podráždenie.
    • Čistiace prostriedky a ďalšie chemikálie môžu pri kontakte narušiť ochrannú bariéru kože.
  3. Biologické spúšťače:
    • Alergény, ako je peľ, zvieracia srsť, alebo roztoče, môžu vyvolať podráždenie.
    • Niektoré potraviny alebo lieky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.
    • Alkohol a korenené jedlo môžu spôsobovať rozšírenie krvných ciev a pocit tepla alebo pálenia pokožky.
    • Hormonálne výkyvy počas menštruácie, tehotenstva alebo menopauzy môžu spôsobovať zvýšenú citlivosť pokožky.
  4. Psychologické spúšťače:
    • Stres, silné emočné stavy alebo nedostatok spánku môžu ovplyvniť funkciu imunitného systému a spôsobiť zápal kože.

Pochopenie toho, čo vyvoláva reakcie citlivej pokožky, je kľúčom k prevencii nepríjemných príznakov, poskytovaniu účinnej starostlivosti a zlepšeniu kvality pokožky a celkovej psychickej pohody.

Čo má spoločné suchá a citlivá pleť?

Hoci citlivosť môže postihnúť akýkoľvek typ pleti, najčastejšie sa spája so suchou kožou. Keď pokožke chýba vlhkosť a lipidy, prirodzená kožná bariéra, ktorá chráni telo pred vonkajším podráždením, stráca svoju účinnosť.

Základné príčiny a príznaky suchej, dehydrovanej a citlivej pokožky sa líšia, ale všetky majú spoločnú narušenú rovnováhu vlhkosti. Pravidelná hydratácia pleti  a posilnenie kožnej bariéry pomocou vhodných prípravkov teda môže pomôcť zmierniť príznaky citlivosti.

Po obnovení rovnováhy vlhkosti pokožky sa posilní jej bariérová funkcia a pokožka je schopná lepšie chrániť naše telo pred vonkajšími agresormi. Hydratovaná pokožka je menej náchylná na citlivosť, má prirodzený lesk a na pocit je hladká a pružná.

Ako sa starať o citlivú pleť?

Existuje široká škála možností ošetrenia a starostlivosti o citlivú pokožku, a to ako doma, tak aj v ordinácii dermatológa. Ošetrenie citlivej pleti zvyčajne zahŕňa tri kroky.

Upokojenie pokožky

Prvým krokom je úľava od nepríjemných prejavov, to znamená dostať pod kontrolu svrbenie, pálenie alebo iné príznaky podráždenia. Obmedzte používanie prípravkov, ktoré dráždia pokožku, a nahraďte ich produktami, ktoré obsahujú upokojujúce zložky, ako je aloe vera, pantenol (provitamín B5), niacínamid alebo urea.

Liečba a starostlivosť o pleť

Potom sa zamerajte na liečbu príčiny citlivej pokožky. Najlepšie je to urobiť v spolupráci s dermatológom. Nakoniec pracujte na prevencii citlivej pokožky tým, že sa vyhnete určitým spúšťačom, ak je to možné, a že sa budete o svoju pokožku správne starať.

Pokožku by ste mali každý deň, ráno aj večer, čistiť šetrným čistiacim prípravkom a následne jej dopriať hydratáciu ošetrujúcimi produktami.

Aké kozmetické produkty používať

  • Produkty bez parfumácie alebo akýchkoľvek iných prísad, o ktorých viete, že môžu dráždiť vašu pokožku.
  • Produkty, ktoré vyhovujú vášmu konkrétnemu typu pleti – normálne, suché, mastné alebo zmiešané.
  • Produkty, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku.
  • Produkty, ktoré pleť upokoja, hydratujú a vyživia.

Čo ešte pomáha na citlivú pleť?

Nasledujúce opatrenia môžu pomôcť predchádzať podráždeniu a minimalizovať citlivosť vašej pokožky:

  • Zdravá výživa bohatá na vitamíny a minerály môže minimalizovať citlivosť pokožky, rovnako ako obmedzenie alkoholu a silne korenených jedál.
  • Skrátenie času stráveného vo vani či sprche a zníženie teploty vody pomôže podporiť prirodzenú rovnováhu pokožky.
  • Používaním ochranného krému s SPF vždy, keď budete tráviť čas vonku, dokonca aj v zime, pomôžete predchádzať poškodeniu pokožky škodlivým UV žiarením.
  • Ak niektoré látky dráždia vašu pokožku, keď sa o ňu trú, vyberte si voľné oblečenie alebo vyskúšajte iný materiál.
  • Užívanie probiotík môže pomôcť obnoviť obrannú bariéru vašej pokožky a chrániť pokožku pred podráždením.
  • Pravidelná aplikácia regeneračnej telovej starostlivosti s jemným zložením obohateným o ureu a niacínamid upokojí podráždenú pokožku a poskytne jej obnovu aj dlhodobú ochranu.

Bez ohľadu na typ vašej pleti môže byť citlivosť kože niekedy spojená so základnými kožnými ochoreniami, ako je ekzém, psoriáza, rosacea a ďalšie. Preto sa odporúča, aby ste sa v prípade výskytu citlivosti pokožky poradili s dermatológom, ktorý vám poskytne presné posúdenie vašej pokožky, bez ohľadu na typ vašej pleti.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach