Späť na články

Ako na rozšírené póry?

Ako na rozšírené póry?

Čo sú póry?

Póry môžu vyzerať ako malé bodky na povrchu pokožky, ale v skutočnosti sú to drobné otvory do vlasových folikulov. Existujú dva rôzne typy pórov –  z prvého typu sa uvoľňuje kožný maz (sebum) a z druhého typu sa uvoľňuje pot.

Póry teda umožňujú prenikanie potu a kožného mazu z vašich žliaz na povrch pokožky, čo je nevyhnutné na udržanie zdravej pokožky. Priemerný dospelý človek má na tele približne päť miliónov pórov a 20 000 pórov na tvári. Väčšinu z nich však nevidíme, až keď sa zväčšia, bývajú viditeľné.

Prečo môžu byť póry na tvári rozšírené?

Veľkosť pórov je geneticky daná, avšak vplyvom mnohých rôznych faktorov sa môže zväčšiť. Jedným z nich je nadmerná produkcia kožného mazu, ktorý spolu s ďalšími nečistotami môže póry zanášať a upchávať. Keď sa póry upchajú, kožný maz (sebum) sa ťažšie dostáva na povrch a póry sa zväčšujú.

Rozšírené póry bývajú najviac viditeľné v oblasti T-zóny, teda na nose, lícach, čele a brade, kde sa nachádza najväčšie množstvo mazových žliaz, a pokožka je tu tým pádom mastnejšia. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k rozširovaniu a zväčšovaniu pórov, vrátane:

  • Starnutia a úbytku kolagénu
  • Hormonálnych zmien
  • Poškodenia pokožky od slnka
  • Dehydratácie pokožky
  • Nezdravého životného štýlu (strava, alkohol, fajčenie)
  • Nečistôt a odumretých buniek na povrchu kože
  • Používania nevhodných kozmetických produktov

Existuje spôsob, ako sa zbaviť rozšírených pórov?

Rozšírených pórov sa, bohužiaľ, nedá úplne zbaviť. Keď sa póry rozšíria, nemôžu sa úplne vrátiť do svojej pôvodnej veľkosti. Dobrou správou však je, že ich môžete zmenšiť tak, aby vyzerali menšie, než v skutočnosti sú. Veľké póry sa však môžu naďalej zväčšovať aj vtedy, ak ich necháte upchať kožným mazom, odumretými kožnými bunkami a nečistotami, čím sa zároveň zväčšia.

Ako predchádzať rozširovaniu pórov?

Aby ste predchádzali upchávaniu a následnému rozšíreniu pórov, mali by ste si pleť čistiť dvakrát denne šetrným čističom a dvakrát týždenne ju exfoliovať pleťovým peelingom. Odstránite tak prebytočnú mastnotu, nečistoty, kožný maz a zvyšky buniek.

Používajte len jemné, vo vode rozpustné čistiace produkty a vyhnite sa čističom s drsnými prísadami, ktoré môžu pleť vysušovať a, napodiv, mastnotu a následné upchávanie pórov zhoršiť.

Tip: Po vyčistení pleti micelárnou vodou alebo čistiacim gélom svoji pokožku dočistite pleťovou vodou bez alkoholu proti nedokonalostiam, ktorá sťahuje rozšírené póry, redukuje nadmerný lesk pleti bez vysúšania a vyrovnáva jej pH.

Svoju pokožku pravidelne hydratujte ráno aj večer, aby ste predchádzali jej vysúšaniu, ktoré opäť vedie k nadprodukcii kožného mazu a upchávaniu pórov. Vyberajte si ľahké krémy, ktoré vašu pleť nezaťažujú a neupchávajú póry.

Ako ďalej predchádzať upchávaniu pórov?

Dbajte na to, aby ste používali len nekomedogénne krémy a make-up, t. j. také, ktoré neucpávajú póry. Kľúčové je tiež obmedziť vystavovanie sa slnečnému žiareniu, pretože UV lúče rozkladajú kolagén a elastín, ktoré ovplyvňujú veľkosť pórov. Každodenné používanie nekomedogénneho opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF by teda pre vás malo byť samozrejmosťou.

Ako rozpoznať upchaté póry?

Jedným z najčastejších prejavov upchatých pórov je výskyt čiernych a bielych bodiek alebo pupienkov. Keď sa póry upchajú, môžu sa zdať väčšie ako zvyčajne. Nahromadené nečistoty, kožný maz a odumreté kožné bunky môžu zväčšiť otvory pórov, čím sa póry stanú nápadnejšími.

Ako vyhladiť rozšírené póry?

Aj keď sa vám možno nepodarí zmenšiť veľkosť pórov, môžete zabezpečiť, aby sa ďalej nezväčšovali. A to tak, že budete dodržiavať správnu rutinu v starostlivosti o pleť.

Používajte prípravky obsahujúce aktívne zložky, ako sú kyselina salicylová (BHA kyselina), kyselina glykolová (AHA) a ovocné enzýmy, ktoré majú exfoliačné účinky. To znamená, že čistia pleť, sťahujú póry, podporujú regeneráciu pleti a zjemňujú jej štruktúru.

Ílové masky môžu pomôcť absorbovať prebytočný kožný maz a dočasne stiahnuť póry. V neposlednom rade treba spomenúť kyselinu hyalurónovú a niacínamid, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu a pomáhajú udržiavať rovnováhu tvorby kožného mazu.

Ako pomocníka pri každodennej rutine môžete používať podkladovú bázu, ktorá nielenže pomáha make-upu zostať na svojom mieste, ale tiež vyhladzuje a vypĺňa povrch pleti, čím pomáha znižovať viditeľnosť rozšírených pórov.

Ako na rozšírené póry prírodným spôsobom?

Okrem klasických metód na minimalizáciu rozšírených pórov môžete vyskúšať aj prírodnú cestu. Aj prírodnými spôsobmi môžete predchádzať zväčšovaniu pórov a pomôcť si udržať celkovo zdravú pleť. Tieto metódy môžete zaradiť do svojej rutinnej starostlivosti o pleť raz alebo dvakrát týždenne.

Koloidné ovsené vločky

Koloidné ovsené vločky alebo jemne mleté ovsené vločky majú množstvo potenciálnych výhod pre pokožku vrátane upokojenia, hydratácie a stiahnutia pórov. Môžete si z nich vyrobiť pleťovú masku tak, že ich zmiešate s medom, prípadne aj s vaječnými bielkami, a vytvoríte tak pastu. Túto pastu rovnomerne naneste na vyčistenú tvár a nechajte zaschnúť. Po zaschnutí ju zmyte teplou vodou a ako posledný krok použite svoj obľúbený hydratačný krém.

Kocky ľadu

Prikladanie kociek ľadu na pokožku je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zamaskovať veľké póry. Ľad má sťahujúci účinok, a práve to pomáha zmenšiť rozšírené póry. Pred nanesením krému a make-upu jednoducho priložte ľad na tvár. Ľad môže zlepšiť aj celkové zdravie pokožky tým, že zvyšuje prekrvenie tváre.

Vaječné bielky

Vaječné bielky môžu pomôcť tonizovať a spevniť pokožku, čím sa stiahnu rozšírené póry. Výroba zlupovacej masky z vaječných bielkov je veľmi jednoduchá. Túto masku vytvoríte tak, že oddelíte bielok od žĺtka a vyšľaháte ho. Potom bielok rovnomerne rozotrite na tvár. Potom si tvár zakryte uterákom a nechajte bielka pôsobiť ako lepidlo. Potom masku odlúpnite alebo si môžete tvár opláchnuť vodou. Nakoniec pleť hydratujte.

Kozmetická liečba rozšírených pórov na nose a tvári

Ak chcete k domácim procedúram na stiahnutie pórov pridať aj niektoré salónne procedúry, existujú spôsoby, ktoré môžu znížiť výskyt pórov. Napríklad chemický peeling vykonaný dermatológom môže poskytnúť hlbšiu exfoliáciu a zlepšiť štruktúru pokožky.

Ošetrenie mikroihličkami môže stimulovať tvorbu kolagénu, a tým pomôcť zmenšiť póry. A niektoré laserové ošetrenia, ako je napríklad frakčná laserová terapia alebo IPL (intenzívne pulzné svetlo), môžu zlepšiť štruktúru a vzhľad veľkých pórov.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach