Späť na články

Ako hydratovať pleť?

Prečo nezabúdať na hydratáciu pleti?

Hydratácia pleti je kľúčová z viacerých dôvodov. Po prvé, hydratácia udržiava pleť pružnú a vláčnu, čo pomáha predchádzať vzniku vrások a iným známkam starnutia, ako je nerovnomerný tón pleti alebo hrubá štruktúra pokožky. Ak pokožke chýba voda, môže byť mdlá, napätá a môže strácať prirodzenú pevnosť a pružnosť, ktoré jej dodávajú mladistvý vzhľad.

Správne hydratovaná pleť je:

  • hebká,
  • pružná,
  • kyprá,
  • má zdravý lesk.

Dostatočná hydratácia tiež pomáha chrániť pleť pred vonkajšími škodlivými vplyvmi z ovzdušia alebo UV žiarenia. Bez dostatočnej hydratácie sa pokožka môže vysušiť, čo môže viesť k podráždeniu, začervenaniu a dokonca k problémom, ako je akné. Z týchto dôvodov je hydratácia základným krokom v starostlivosti o pleť.

Aký je rozdiel medzi suchou a dehydrovanou pleťou?

Skôr ako prejdeme k tomu, ako hydratovať pleť, je dôležité rozlíšiť dehydrovanú pleť od suchej. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že každá z nich rieši iný základný problém.

Suchá pleť má nedostatok oleja, čo ju robí hrubou, stiahnutou, začervenanou a náchylnou na tvorbu šupín a podráždenie. Spravidla ide o chronický stav pleti spôsobený narušením ochrannej bariéry pleti v dôsledku genetickej dysfunkcie.

Dehydrovanej pleti, naopak, chýba len voda, čo môže dočasne spôsobiť napätie, mdlý vzhľad, nerovnomerný tón pleti a stratu pružnosti. Hoci sa tieto dva stavy môžu do istej miery prekrývať (napríklad pocit napätej pleti a začervenanie), príčiny a prístupy k starostlivosti o pleť sú odlišné. Dehydratácia však môže postihnúť akýkoľvek typ pleti vrátane suchej pleti.

Môže byť mastná pleť dehydrovaná?

Áno, môže. Hoci sa mastná pleť niekedy zdá byť dostatočne vyživená a hydratovaná, opak je často pravdou. Nadbytok kožného mazu môže byť jedným z príznakov dehydratácie. V takom prípade dehydrovaná pokožka vysiela správy do mazových žliaz, aby produkovali viac kožného mazu a kompenzovali tak nedostatok vody v pleti.

Tento prebytočný maz sa dostáva do takzvanej pilosebaceóznej jednotky, ktorá zahŕňa vlasový folikul a súvisiacu mazovú žľazu, čo spôsobuje opuchy a zápaly v pokožke. Pri dehydratácii pokožky sa rozširuje aj kapilárna sieť, čo spôsobuje zvýšené začervenanie. Správna hydratácia však pokožku upokojí, takže príznaky by mali ustúpiť.

Ako rozpoznať dehydrovanú pleť?

Vzhľad tváre

Prvým náznakom môže byť nepríjemný pocit, keď sa pozriete do zrkadla a zistíte, že vaša pleť vyzerá trochu unavene. Môžete si všimnúť, že vaše vrásky sú výraznejšie, vačky pod očami sú viditeľnejšie alebo tmavšie, alebo že vaše líčenie jednoducho nevyzerá tak, ako by malo.

Štruktúra pleti

Pokračujte tým, že sa bližšie pozriete na štruktúru svojej pleti. Dehydrovaná pokožka býva matná, drsná a stráca pružnosť. Zľahka si stlačte kúsok pokožky na tvári, napríklad na líci. Keď ju pustíte, trvá jej trochu dlhšie, kým sa vráti do normálnej polohy? Ak áno, môže to byť známka dehydratácie.

Farba pleti

Možno si všimnete, že vaša pleť vyzerá trochu mdlo a bez života. Nedostatok hydratácie môže pleť zbaviť prirodzeného lesku, ktorým sa vyznačuje zdravá a hydratovaná pleť.

Ak ste pri skúmaní svojej pleti objavili niektoré z týchto príznakov dehydratácie, nezúfajte. Na rozdiel od suchej pleti nie je dehydratácia niečo, čo sa nedá zmeniť. Je to len znamenie, že by ste mali svoje telo trochu viac hydratovať, zvnútra aj zvonku.

Ako hydratovať pleť zvnútra?

Omega-3 mastné kyseliny

Hydratácia pleti sa začína zvnútra, čo znamená, že ako prvé by ste mali upraviť svoju stravu. Snažte sa do svojich jedál zaradiť zdravú dávku esenciálnych omega-3 mastných kyselín. Hlbšia vrstva pokožky (dermis) je hydrofilná (má tendenciu miešať sa s vodou) aj lipofilná (priťahuje lipidy).

To znamená, že na jej hydratáciu potrebujeme vodu aj lipidy. Potraviny, ako sú orechy, semienka, avokádo a mastné ryby môžu mať pozitívny vplyv na hydratáciu pokožky, ako aj na hlbšie vrstvy kože.

Potraviny bohaté na vitamíny a vodu

Konzumácia ovocia, zeleniny alebo iných potravín, ktoré obsahujú vitamíny A, C a D, pomáha udržiavať zdravú kožnú bariéru, ktorá zadržiava vlhkosť. Okrem toho konzumácia ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody a vitamínov (napríklad melón, uhorky atď.) pomôže podporiť tvorbu kolagénu a zlepšiť pružnosť pokožky.

Čo, naopak, obmedziť?

Na druhej strane by ste si mali dávať pozor na potraviny, ktoré majú dehydratačné účinky, ako je sóda, alkohol, nápoje s kofeínom, rafinované cukry a priemyselne spracované potraviny. K suchej pokožke prispieva aj fajčenie.

Ako predchádzať strate hydratácie pokožky?

Skôr ako sa zameriame na to, ako dodať pokožke potrebnú hydratáciu prostredníctvom správnej starostlivosti o pleť, je dôležité pochopiť, ako predchádzať dehydratácii pleti nevhodným používaním kozmetických produktov.

Pozor na časté používanie aktívnych zložiek v kozmetike

Môžete svojej pokožke poskytnúť tú najlepšiu hydratačnú starostlivosť, ale ak budete nadmerne používať zložky, ako sú AHA kyseliny alebo retinol, vaša pleť bude mať nedostatok vody. Hoci ide o prospešné zložky, ktoré môžu zlepšiť kvalitu vašej pleti, ak ich nepoužívate správne, môžu mať opačný účinok. Vyhnite sa preto ich každodennej aplikácii a zaraďte ich do svojej kozmetickej rutiny len niekoľkokrát týždenne.

Počúvajte potreby svojej pleti

Čo to znamená? Ak sa vám pleť zdá dehydrovaná alebo podráždená, zastavte alebo aspoň obmedzte exfoliáciu a použite prísady, ktoré pomáhajú znížiť stratu vody z pokožky posilnením kožnej bariéry, ako sú ceramidy a niacínamid. Uistite sa tiež, že používate jemný čistiaci prostriedok, a nie príliš drsný, a umývajte si pokožku vlažnou, nie horúcou vodou.

Ktoré zložky podporujú hydratáciu pleti?

Kyselina hyalurónová

Pokiaľ ide o hydratáciu pleti, zložkou číslo jeden je nepochybne kyselina hyalurónová. Táto látka, ktorá sa prirodzene nachádza v pokožke, je všeobecne známa svojimi vynikajúcimi hydratačnými vlastnosťami, a to oprávnene, pretože na seba dokáže viazať až tisícnásobok vody svojej vlastnej hmotnosti.

Glycerín

Okrem toho je však vhodné venovať pozornosť aj ďalším zložkám, ktoré majú hydratačné vlastnosti. Glycerín je skvelým príkladom prírodného zvlhčovača pleti. Glycerín vďaka svojej menšej molekulárnej veľkosti dokáže preniknúť do pokožky aj o niečo hlbšie ako kyselina hyalurónová.

Kyselina hyalurónová aj glycerín môžu tiež pomôcť predchádzať podráždeniu pokožky. Použitie týchto účinných látok je vhodné pre všetky typy pleti a sú nekomedogénne, takže z nich môžu profitovať aj ľudia s mastnou pleťou alebo pleťou náchylnou na akné.

Ďalšie prospešné zložky

Pre dosiahnutie ešte lepších výsledkov môžete do starostlivosti o pokožku zahrnúť aj ďalšie účinné zložky, ako je kyselina mliečna, vitamín B3 (niacínamid) a provitamín B5 (pantenol). Tieto prospešné zložky nielenže podporujú hydratáciu, upokojujú a vyrovnávajú pleť, ale pomáhajú aj posilňovať ochrannú bariéru pleti.

Ako na efektívnu hydratáciu tváre?

Pleť jemne, ale dôkladne vyčistite

Kľúčom k udržaniu zdravej a hydratovanej pokožky je dôslednosť. Ak teda chcete dosiahnuť viditeľné výsledky, je dôležité vytvoriť si jednoduchú rannú a večernú rutinu. Ráno začnite opláchnutím tváre vlažnou vodou a čistením jemným čistiacim prostriedkom. Odporúčame používať prípravok bez dráždivých prísad, ako je alkohol, parfumácia a exfolianty.

Zaraďte hydratačné sérum

Pre extra hydratáciu odporúčame zaradiť do každodennej rutinnej starostlivosti o pleť sérum s kyselinou hyalurónovou, aby pokožka zostala hladká, upokojená a plná objemu. Ako alternatívu, ak sa obávate tmavých škvŕn alebo hyperpigmentácie, môžete zvážiť používanie séra s vitamínom C, ktorý pleť jemne exfoliuje a podporuje vyrovnanie jej tónu.

Uzamknite hydratáciu v pleti pomocou krému

Po sére je čas uzavrieť hydratáciu v pleti hydratačným krémom. Vyberte si prípravok s obsahom kyseliny hyalurónovej a glycerínu, ktoré na seba viažu vodu a zadržiavajú ju v pokožke. Tieto ingrediencie sú jemné a zvyčajne sa nachádzajú v ľahkých zloženiach, ktoré pleť nezaťažujú.

Chráňte pleť pred slnkom

Svoju rannú rutinu zakončite krémom s SPF minimálne 30. Škodlivé UV žiarenie pôsobí na kožu celoročne, keďže dokáže prenikať aj cez mraky. Tieto lúče môžu poškodiť pokožku na bunkovej úrovni, a urýchliť tak jej starnutie. Ak chcete svoju pleť udržať hydratovanú, hebkú a mladistvú, chráňte ju pred slnečným žiarením po celý rok.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach