Späť na články

Ako sa správne starať o problematickú pleť?

Čím sa vyznačuje problematická pleť?

Problematická pleť môže mať veľa podôb: od bielych alebo čiernych bodiek, cez nevzhľadné pupienky až po bolestivé podkožné cystické akné. Niekedy sa po akné môžu vytvoriť aj pigmentové škvrny a v závažnejších prípadoch aj jazvy ako následok zápalového akné. Vlasový folikul opuchne v dôsledku nahromadenia prebytočného kožného mazu, nečistôt a baktérií, čo môže viesť k prasknutiu folikulárnej steny a po zahojení zanechať jazvu.

Takmer každý má pravdepodobne nejakú skúsenosť s problematickou pleťou v podobe bodiek, škvŕn, pupienkov alebo bolestivých lézií. Niektorí majú to šťastie, že si týmto obdobím prejdú len v puberte, iní, bohužiaľ, bojujú s kožnými problémami aj v dospelosti.

To všetko môže citeľne ovplyvniť ľudské sebavedomie, a preto sme tu, aby sme vám s tým pomohli. Problematická pleť najčastejšie postihuje tvár, ale môže sa vyskytovať aj na celom tele vrátane krku, hrudníka a chrbta.

Rozdiel medzi problematickou pleťou s akné a kožnou reakciou s pupienkami

Je kľúčové rozlišovať medzi problematickou pleťou s akné a kožnými poruchami s pupienkami, ako je rosacea. Hoci papuly a pustuly prítomné pri kožných ochoreniach, ako je rosacea, môžu na prvý pohľad pripomínať akné, líšia sa v tom, že nie sú sprevádzané upchatými pórmi. Ak máte podozrenie na toto kožné ochorenie, je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý stanoví diagnózu a predpíše vhodnú liečbu.

Faktory, ktoré spôsobujú problematickú pleť a akné

Problémová pokožka sa objavuje zvyčajne vtedy, keď sa vlasové folikuly upchajú kožným mazom spolu s odumretými kožnými bunkami a baktériami, ktoré sa množia v kožných póroch. K tomu najčastejšie dochádza počas puberty v dôsledku zmien hladiny hormónov, ktoré vedú k rozšíreniu pórov a zvýšenej produkcii kožného mazu. Problémová pleť však často postihuje aj dospelých, ktorí majú prirodzene mastnejšiu pleť.

Tento nadbytočný olej blokuje póry a zároveň umožňuje zachytenie odumretých kožných buniek, rovnako ako množenie baktérií, čo má za následok biele bodky,  čierne bodky  a pupienky. Z týchto baktérií sa môže rozvinúť zápal, začervenanie a bolesť. Hlavné faktory, ktoré spôsobujú akné, teda sú:

  • nadmerná produkcia kožného mazu,
  • upchávanie vlasových folikulov mastnotou a odumretými kožnými bunkami,
  • baktérie a zápaly.

Časté príčiny problematickej pleti v puberte a dospelosti

Ľudia bojujú s problematickou pleťou nielen v puberte, ale často aj po tridsiatke a štyridsiatke. Hoci niektoré príčiny možno ťažko ovplyvniť, v mnohých prípadoch zohráva úlohu životný štýl. Medzi faktory, ktoré prispievajú k problematickej pleti, či už máte 15, 30 alebo 40 rokov, najčastejšie patria:

  • genetika,
  • zmeny hladín hormónov,
  • nedostatočná alebo nesprávna hygiena,
  • nesprávne používanie produktov starostlivosti o pleť,
  • narušenie prirodzenej olejovej bariéry pleti,
  • nevhodná strava (napríklad rafinované cukry a mliečne produkty),
  • nerovnováha Omega-6 a Omega-3,
  • stres,
  • nedostatočný spánkový režim,
  • niektoré lieky,
  • slnečné žiarenie,
  • fajčenie.

Čo pomáha na problematickú pleť?

Hoci vek, genetika a typ pleti sú faktory, ktoré nemôžete veľmi zmeniť, existuje niekoľko jednoduchých tipov, ktoré môžete zaradiť do svojej každodennej rutiny a ktoré vám pomôžu zvládnuť problematickú pleť a udržať ju zdravú.

Zdravá strava pre zdravú pleť

Konzumácia vyváženej stravy bohatej na základné živiny je dôležitá pre vaše celkové zdravie a pohodu, ale rovnako dôležitá je aj pre vašu pleť. Ak chcete svojej pokožke dodať potrebné vitamíny a minerály, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť rôzne druhy ovocia a zeleniny. Vaša pokožka môže byť niekedy odrazom toho, čo sa deje vo vnútri, keď niečo nie je v rovnováhe.

Na druhej strane by ste si mali dávať pozor na konzumáciu alkoholu, ktorý môže váš organizmus pripraviť o dôležité vitamíny a minerály a zároveň vás môže aj dehydrovať a spôsobiť, že mazové žľazy v pokožke budú produkovať nadmerné množstvo kožného mazu.

Správne čistenie problematickej pleti

Ak chcete dostať akné pod kontrolu, musíte udržiavať svoju tvár čistú. Použitie kvalitného čistiaceho prostriedku na tvár a vlažnej či teplej (nie horúcej) vody môže pomôcť upokojiť podráždenú pokožku a odstrániť nečistoty. Neodporúča sa však umývať viac ako dvakrát denne, aby sa nepoškodila prirodzená kožná bariéra. Vyhnite sa aj dráždivým prípravkom, ktoré pleť vysušujú a môžu narušiť ochrannú bariéru pokožky.

Hydratujte nekomedogénnymi produktami

Nekomedogénny jednoducho znamená, že neupcháva póry. A to je presne to, čo od svojich produktov na starostlivosť o pleť potrebujete. Hľadajte etikety, na ktorých je uvedené, že výrobky sú nie sú komedogénne, najmä pokiaľ ide o hydratačné krémy a opaľovacie krémy.

Tieto prípravky sú vytvorené tak, aby vám poskytli potrebnú hydratáciu a ochranu bez toho, aby spôsobovali vyrážky alebo príliš mastili vašu pleť. Takže aj keď máte problematickú pleť, nezanedbávajte dôkladnú hydratáciu.

Hľadajte aktívne zložky kozmetiky

Zložky kozmetiky, ktoré aktívne pomáhajú bojovať proti akné, sú predovšetkým tieto:

  • Zinok: Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, čím pomáha eliminovať baktérie na pokožke, ktoré môžu prispievať k vzniku akné, a tiež zmierňuje zápal spojený s akné.
  • Kyselina salicylová: Preniká hlboko do pórov, pomáha ich uvoľniť a zmierniť zápal. Je ideálny na čierne a biele bodky, ale pomáha aj pri rýchlejšom hojení zapálených pustúl.
  • Benzoylperoxid: Ničí baktérie spôsobujúce akné, a preto dobre funguje na zápalové akné.
  • Kyselina azelaová: Má protizápalové účinky, pomáha znižovať začervenanie a opuchy spojené s akné. Reguluje tiež produkciu kožného oleja a má schopnosť odlupovať odumreté kožné bunky, čím pomáha predchádzať tvorbe nových pupienkov.
  • Retinoidy: Exfoliujú povrch pokožky a odstraňujú odumreté kožné bunky, ktoré upchávajú póry. Pomáhajú tiež znižovať zápal.

Kozmetická rutina pri problémoch s pleťou

Bez ohľadu na to, aký typ pleti máte (suchá, zmiešaná, mastná), správna kozmetická starostlivosť o tvár ráno a večer vám pomôže zlepšiť kvalitu vašej pleti. Hlavným cieľom starostlivosti o problematickú pleť je obnoviť prirodzenú hydrolipidovú bariéru pokožky a znížiť citlivosť pokožky tým, že sa zameria na bakteriálnu infekciu.

Ranná kozmetická rutina pre problematickú pleť

  1. Čistenie pleti: Ranné čistenie pleti je dôležitou súčasťou liečby akné. Mastné a zmiešané typy pleti ocenia čistiaci pleťový gél obohatený o zinok, ktorý hĺbkovo čistí póry a redukuje nedokonalosti pleti. Ak máte suchú problematickú pleť, vyberte si micelárnu vodu proti vysušovaniu obohatenú o glycerín.
  2. Tonizácia: Použite pleťovú vodu, aby ste sa zbavili prebytočného mazu, ktorý môže prispievať k vzniku pupienkov. Čistiaca pleťová voda bez alkoholu s obsahom zinku bola navrhnutá špeciálne pre pleť so sklonom k akné. Pleť dôkladne dočisťuje, sťahuje rozšírené póry a redukuje lesk pleti.
  3. Sérum: Aplikujte sérum proti nedokonalostiam na redukciu škvŕn obohatené o mix navzájom sa dopĺňajúcich aktívnych látok: kyselinu salicylovú a niacínamid.
  4. Hydratačný krém: Bez ohľadu na to, či je vaša pleť suchá alebo mastná, hydratačný krém ju udrží hydratovanú a pomôže zabrániť jej vysušovaniu aj nadmernej tvorbe kožného mazu.

Mixa Hydratačný krém 2v1 proti nedokonalostiam nielen hydratuje a neupcháva póry, ale aj redukuje nadbytočný lesk. Pre ultra hydratáciu vyskúšajte rozjasňujúci krém obohatený o niacínamid, vitamín C a skvalén pre intenzívnu hydratáciu po dobu až 24 hodín.

  1. Opaľovací krém: Slnečné žiarenie môže poškodzovať kožu na bunkovej úrovni, aj keď je obloha zamračená. Okrem toho niektoré spôsoby liečby akné môžu zvýšiť citlivosť vašej pokožky na slnečné žiarenie, preto ju vždy chráňte širokospektrálnym opaľovacím krémom s ochranným faktorom SPF 30.

Večerné odličovanie problematickej pleti

Do vašej večernej kozmetickej rutiny odporúčame zaradiť dvojfázové čistenie pleti. V prvej fáze sa odstráni make-up a nečistoty z vonkajšieho prostredia, ktoré sa počas dňa usadzujú na povrchu pleti a prispievajú k upchatiu pórov a množeniu baktérií. Micelárna voda pre zmiešanú a mastnú citlivú pleť jemne odstráni make-up z tváre a očí jedným ťahom.

V druhej fáze prejdite na hĺbkové čistenie pleti a potom pokračujte ďalšími krokmi starostlivosti o pleť rovnako ako v rámci vašej rannej rutiny (okrem opaľovacieho krému).

Ďalšie tipy, ako na problematickú pleť

Exfoliácia pleti

Exfoliácia pleti  nemusí byť vhodná pre každého, najmä ak máte citlivú pleť, ale šetrný peeling (ideálne enzymatický) raz alebo dvakrát týždenne môže pomôcť odstrániť odumreté kožné bunky, ktoré môžu blokovať póry a viesť k vzniku akné.

Buďte trpezliví

Pri starostlivosti o problematickú pleť je kľúčom k úspechu trpezlivosť. Predtým, ako začnete skúšať nové prípravky na akné, používajte ich aspoň mesiac. Počítajte s tým, že môže trvať až 3 mesiace, kým uvidíte viditeľný rozdiel.

Ak ani po tomto čase nezaznamenáte žiadne zlepšenie, zvážte prechod na nový produkt alebo navštívte dermatológa, ktorý vám poskytne individuálne poradenstvo.

Kedy vyhľadať odborníka?

Ak trpíte závažnejšou formou akné alebo ak máte pocit, že vám žiadny dostupný prípravok nepomáha, je vhodné navštíviť dermatológa. Ten vám môže odporučiť účinnú liečbu a predpísať lieky obsahujúce liečivé látky v koncentrovanom zložení, ktoré nie sú bežne dostupné vo voľnopredajných kozmetických produktoch.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach